Forum@TeretanaNet

Bodybuilding & Fitness Portal
It is currently Sat Apr 19, 2014 12:00 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Jabucni ocat
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 12:02 am 

Neznam dal je vec bilo ovo pitanje ali me zanima dali stvarno jabucni ocat pomaze kod mrsavljenja????

Profile  

Post subject: Re: Jabucni ocat
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 12:05 am 

disciple wrote:
Neznam dal je vec bilo ovo pitanje ali me zanima dali stvarno jabucni ocat pomaze kod mrsavljenja????

Ako ne znas da li je bilo onda fino proshearch-aj forum pa saznaj :P

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 10:12 am 

Quote:

Mislim da da, ali ne puno.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 09, 2006 1:45 pm 
Moderator

Ja mislim da pomaze zayebavanju ljudi. Cak je i preodvratan za salatu.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 10:21 pm 

da ne otvaram novu temu ovo je jedino sto sam nasao slicno pod search. dakle pitanje jest banalno i ne spada bas u sportsku prehranu al zanima me u vezi octa za salatu. jeli onaj jeftiniji sadrzi alkohol jel svaki ima neki postotak alkohola , jel to sta steti... jel bolje koristit jabucni.. ?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 10:58 pm 
Forumasica

neznam vezano uz mrsavljenje da li ima direktnu vezu, ali jabucni ocat je sigurno odlican za kojekakve zdravstvene tegobe. jedna od bitnijih stvari (sto je ljudima cesto cudno zbog njegova kiselog okusa) jest taj da pomaze uspostavljanju idealnog ph u zelucu. odlican za probavu, a uz to pomaze pri bilo kakvim upalama zeluca...s obzirom da i vise nego povoljno djeluje na ph zeluca, vjerojatno ubrzava metabolizam i pospjesuje razmjenu tvari u organizmu...pa sami prosudite...a tu su jos i dobri stari bakini recepti kako koristiti jabucni ocat... :D :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 11:12 pm 
Roni (na dah)

Jabucni ocat mi je zakon, a citao sam x puta da jedna zlica meda sa malo tog octa u mineralnoj vodi djeluje razarajuce na masne naslage! Iskreno mislim da je to zabluda, ali... tko zna! :roll:

https://www.facebook.com/Nutricionizam.fitness

Za pitanja oko treninga, prehrane, te eventualne suradnje kontaktirajte me putem FB stranice.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 12:38 am 
Teretana 1950

Pinjo wrote:
Ja mislim da pomaze zayebavanju ljudi.

'The FDA, however, did not look kindly on Mr. McWilliams's vinegar product and its advertised claims. The federal government seized the product in 1994 due to the unproven health claims.

In 1995, thousands of bottles of the potion were ordered destroyed because the product was considered an unapproved new drug due to the claims made by the producer. Subsequently, Mr. McWilliams's company, Third Option Laboratories, Inc., paid the Federal Trade Commission a $480,000 fine to settle charges of false advertising. "

Dovoljno? Ne!

There is no scientific evidence that apple cider vinegar has any medicinal properties. While the folksy anecdotes from those who claim to have benefited from apple cider vinegar tonics may be amusing to read, they are simply that -- anecdotes.

Apple cider vinegar is anything but a storehouse of nutrients. A nutritional analysis of one tablespoon (more than the one or two teaspoons suggested to make a tonic) reveals that the golden liquid contains less than a ram of carbohydrate: minuscule amounts of calcium, iron, magnesium, sodium. copper, manganese, and phosphorus; and a mere 15 mg of potassium. The fiber, vitamin, and amino acid content is zero.

As for the presence of any beneficial enzymes in apple cider vinegar or the "mother," food scientists doubt that any could thrive in the acid environment of the vinegar. Assuming any were present, though, they would be destroyed in the acid of the stomach when consumed and be of no use to the body.

Beth Fontenot "The sour truth about apple cider vinegar - evaluation of therapeutic use". Nutrition Forum. Nov-Dec 1997. FindArticles.com. 12 Jan. 2007. http://www.findarticles.com/p/articles/ ... i_20152545

-------------------------------------------------------

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 8:30 am 

Čoveče,pa ti od kad si na ovom forumu stalno citiraš,imaš ti kakvo osobno iskustvo?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 8:48 am 
Teretana 1950

Od kad sam na ovom forumu??? :)

-------------------------------------------------------

Last edited by Alan on Sat Jan 13, 2007 12:23 pm, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 10:50 am 

Pinjo wrote:
Ja mislim da pomaze zayebavanju ljudi. Cak je i preodvratan za salatu.

To je stvar osobnog ukusa. Moj stari od kad znam za sebe radi jabucni ocat (imamo mali vocnjak jabuka) i to je super stvar za salate i slicno. Naravno pravi jabucni ocat mora odstajati 2-3 godine prije koristenja, dakle napravis ocat i pustis da odstoji, a koristis onaj od prije par godina.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 12:59 pm 
Doktor

valkyra wrote:
neznam vezano uz mrsavljenje da li ima direktnu vezu, ali jabucni ocat je sigurno odlican za kojekakve zdravstvene tegobe. jedna od bitnijih stvari (sto je ljudima cesto cudno zbog njegova kiselog okusa) jest taj da pomaze uspostavljanju idealnog ph u zelucu. odlican za probavu, a uz to pomaze pri bilo kakvim upalama zeluca...s obzirom da i vise nego povoljno djeluje na ph zeluca, vjerojatno ubrzava metabolizam i pospjesuje razmjenu tvari u organizmu...pa sami prosudite...a tu su jos i dobri stari bakini recepti kako koristiti jabucni ocat... :D :wink:

Ne znam odakle ti ovi podaci ali ovo nema nikakve logike. Sam pH želuca je izrazito kiseo (1.6-3 u prosjeku) i u normalnim uvjetima se održava u tom uskom rasponu. Ako mu još dodaš kiselinu tipa jabučni ocat, ni na koji način ne možeš pridonjeti "uspostavljanju idealnog pH" nego samo još i zakiseliti ionako kiselu sluznicu i potencijalno dobiti čir na želucu ili dvanaesniku. Ne moram ni napomenuti da ni u kojem slučaju ocat NE pomaže kod bilo kakvih upala želuca, nego ih još samo pogoršava s rizikom da nekome tko ima i druge predispozicije nastane ili perforira već nastali čir i time si čak i ugrozi život.
A za druge učinke se slažem s onim što je Alan quotao. Važno je da se informiramo i rušimo ustaljene tabue koji ljudima odnose novce, a ponekada i zdravlje.

"..inicijalna kapsula je bila dehidracija koju su izazvali diuretici(aldactone i lasix), nakon dehidracije nastupio je porast temperature koja je preuzela sve unutrasnje organe i dovela ih do USIJANJA. Nakon toga popio je puno vode koja je svojom niskom temperaturom ohladila niz cireva u zelucu koji su se stvrdnuli i poceli da pucaju jedan za drugim u lancanoj reakciji, a zatim preko mokracnih kanala su reakciju uvuceni bubrezi koji su bili vreli i suvi kao barut i prakticno su eksplodirali.." :)))

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 1:04 pm 
Pjesnicka dusa

Quote:
abučni ocat - istine i laži

Moderno doba za sebe može vezati mnoge epitete. Nagli napredak buknuo je na gotovo svim poljima ljudskog postojanja - tehnologija je omogućila ugađanje brzog života prema osobnim potrebama pojedinca, ali neke prilagodbe organizma ostale su na razini čovjeka koji je živio u pećini i prehranjivao se od danas do sutra.

Bilo bi idealno kada bi genetsku sklonost organizma skladištenju masti mogli jednostavno kirurški odstraniti, ali prednost nekadašnjih ljudi još uvijek je nepremostivo prokletstvo modernog čovjeka. Sjedilački način života, stres i dostupnost ukusne hrane na svakom koraku onu većinu, sklonu debljanju već odavno ostavlja očajnima.

Naravno, kao uživatelji svega što nam za novce pruža kapitalistički društveni ustroj, svjedočimo svakodnevnim pronalascima novih redukcijskih dijeta koje garantiraju 100% -tni uspjeh.

U kategoriju čudotvornih napitaka smjestio se i jabučni ocat. Iako se odavno koristio u prehrani u krajevima gdje uspijevaju jabuke, danas se njegov spomen najčešće veže uz "zdrav način života", a za začinjanje salata pribjegava otmjenijem acetu balsamicu.

Ocat je kisela tekućina koja se dobiva octenim vrenjem razrijeđenih alkoholnih tekućina, a koristi se u prehrani kao začin i konzervans. Ovaj proces svojstven je korisnim mikroorganizmima - kvascima i bakterijama koji šećere pretvaraju u octenu kiselinu. Ocat se može praviti iz bilo kojeg voća, ili namirnice koja sadrži šećere.

Narodni lijek Dr. Jarvisa

Smatra se kako je jabučni ocat korišten, osim za prehranu, i u medicini već preko 10 000 godina. Na dugoj listi boljki kojima pomaže, uz artritis, osteoporozu, visok kolesterol, nizak krvni tlak, smjestio se i kao sredstvo koje potpomaže probavu i regulira tjelesnu težinu. Jabučni ocat nastaje iz soka prešanih jabuka kojemu se dodaju kvaščeve gljivice i šećer (iako ne trebaju, proces može otpočeti i prirodno).

Temelj modernim tvrdnjama o jabučnom octu koji "sagorijeva" masno tkivo udario je Dr. D.C. Jarvis u svojoj knjizi iz 1958., "Narodni lijekovi", u kojoj piše da "redovito uzimanje jabučnog octa čini da tjelesna mast, umjesto da se skladišti, sagorijeva."

Bio je to bestseller u svoje vrijeme s preko pola milijuna prodanih kopija. Čak niti sveprisutnost Marilyn Monroe nije uspijevala uvjeriti žene da obline mogu biti "in". Osim vitkosti, Dr. Jarvis je jabučnim octom jamčio prevenciju artritisa, zbog čega ga i danas uzimaju mnogi koji su svjedočili popularnost tada po prvi puta izdane knjige

Neka nova vremena

Jabučni ocat je danas glavni adut trgovina zdravom hranom. Tvrdnje o njegovoj korisnosti iste su kao i u prošlosti, no neke promijenjene poglede na temu donio je napredak u svijetu znanosti.

Neke od tvrdnji proizvođača su da sadržaj ß-karotena iz jabučnog octa pomaže u blokiranju aktivnosti slobodnih radikala; da pomaže u razbijanju kristalnih nakupina oko zglobova liječeći time artritis; da uspješno smanjuje razinu kolesterola i krvni tlak; da pomaže kod problema s probavom (tabletni oblik) ; drugi pak tabletni i(li) kapsulirani oblik uslijed sadržaja vlakana pomaže kod mršavljenja; da sadržajem hranjivih tvari jača obrambene snage organizma; i tako dalje.

Nažalost, ljekovita svojstva jabučnog octa nisu znanstveno dokumentirana. Hranjiva vrijednost i sadržaj vitamina i minerala u uzorku od 1-2 žlice potpuno su zanemarivi. Štoviše, sadržaj vitamina, vlakana i aminokiselina u uzorku prirodnog jabučnog octa jednak je nuli. Jedan proizvođač 100% organskog jabučnog octa kao jedinicu serviranja kod brige za zdravlje preporučuje 1 žlicu octa.

No, na boci su također morali biti navedeni sljedeći podaci :

Jedinica serviranja: 1 žlica
Kalorija 0
Ukupne masti 0g
Kolesterol 0mg
Kalij 10mg
Natrij 0mg
Ukupni ugljikohidrati 0g
Šećeri 0g
Bjelančevine 0g

Nadalje, FDA (Agencija za hranu i lijekove) ne dopušta deklariranje na ambalaži bilo kakvih tvrdnji o povoljnom djelovanju octa na zdravlje. Čak i najraširenije vjerovanje kako pomaže liječiti artritis, nije potvrđeno od strane američke Fondacije za artritis. Službeno je stajalište kako jabučni ocat ne šteti, ali niti ne liječi artritis.

Smršavite lako - obećanje ludom radovanje

70-tih godina 20. stoljeća vrlo je popularna bila kombinacija jabučnog octa, kelp alge, vitamina B6 i lecitina u svrhu topljenja viška kilograma. Racionalno objašnjenje iza snage ovog napitka bilo je da koktel ubrzava tjelesni metabolizam.

Lecitin je navodno emulgirao tjelesne masti, B6 pomagao u metaboliziranju masti, a alga doprinosila sadržaju joda koji je trebao stimulirati štitnjaču da ubrza metabolizam, dok je jabučni ocat opskrbljivao tijelo kalijem. Kao kod salatnog umaka gdje se ulje i ocat ne miješaju, ovaj koktel trebao je pomoći uklanjanju masti iz organizma.

Niti jedna od ovih postavki nema znanstveno dokazanu podršku. Jabučna dijeta biti će prije svega uspješna ako se općenito pridržava propisane redukcijske dijete.

Nikakve pilule niti napici sami po sebi neće pomoći gubljenju tjelesne težine, ako se istodobno ne provodi režim dijetalnog hranjenja uz bavljenje tjelesnom aktivnosti. No ovo ustvari i nije neka novost., objašnjavaju dipl. ing. Željka Lukešić i Jasna Duspara.

Sve što na reklami izgleda prejednostavno da bi bilo istinito, najčešće i jest - prejednostavno da bi bilo istinito !

Preuzeto s: http://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Jabucni-ocat.aspx

In view a humble vaudevillian veteran casts vicariously as both as victim and villain by the vicissitudes of fate. This visage no mere veneer of vanity is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 3:14 pm 
Forumasica

@ Adebisi

HRANA KOJA POTIČE LUŽNATOST

POVRĆE

Lucerka

Cikla

Brokuli

Kupus

Mrkva

Cvjetača

Celer

Blitva

Krastavci

Maslačak

Jestivo cvijeće

Patliđani

Češnjak

Zeleni grah

Kelj

Korabica

Zelena salata

Gljive

Gorušica

Luk

Paprika

Tikva

Rabarbara

Alge

Špinat

Spirulina

Mladice iz korijena

Slatki krumpir

Rajčica

Potočarka

Pšenična stabljika

ORIJENTALNO

POVRĆE

Maitake

Daikon

Shitake

Maslačkov

korijen

Kombu

Reishi

Nori

Umeboshi

Wakame

BJELANČEVINE

(Proteini)

Bademi

Lješnjaci

Proso

Tofu (fermentirani)

Proteinski prašak

od sirutke

ZAČINI

Cimet

Curry

Đumbir

Čili paprika

Morska sol

Miso

Tamari

Svo bilje

OSTALE NAMIRNICE KOJE

POTIĆU LUŽNATOST

Jabučni ocat

Pčelinji pelud

Granule lecitina

Probiotičke kulture

Zeleni sokovi

Sokovi od povrća

Sokovi od svježeg voća

Mineralna voda

Alkalna anti oksidantska voda

Proizvodi od kiselog mlijeka

LUŽNATI MINERALI

Kalij – pH 14

Kalcij – pH 12

Magnezij – pH 9

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 3:32 pm 
Forumasica

@Adebisi

niti ga reklamiram niti imam ikakvu korist od toga, a nisam rekla da ima veze sa mrsavljenjem, vec zelim rec da ima pozitivan utjecaj kod zelucanih bolesti i uspostavljanju dobrog ph
a pomaze i kod ulkusa

neznam ni sama kako ukiseljeno povrce, jabucni ocat i slicne stvari koje su na "jezik" kisele, imaju djelovanje na zeludac tako da uravnotezuju ph u njemu kao i u krvi, a to ti govorim kao osoba koja ima gastritis i kojoj su cirevi u razvoju. i meni je ta informacija bila cudna

ali pazim da jedem hranu koja potice luznatost, tu spada i umjerena konzumacija jabucnog octa

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]