Jump to content

Photo
- - - - -

Da li postoji interes?

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 [Ale]

[Ale]
  • Member
  • 484 posts
  • LocationTuzla/Bih

Posted 08 May 2005 - 09:00 AM

Evo ovako posto sam jako puno procitao interesantno na ovom forumu odlucio sam da i ja na neki nacin pomognem iz svog domena.O cemu se radi? Posto sam ja medicinske struke mozda nebi bilo lose da napisem i slikovno ilustrujem kako se sto bi nas narod rekao daju inekcije.Ja nema iskustva sa steroidima al svaki dan dajem veliki br injekcija.Pa eto ako postoji interes za takvo nesto ja cu to napisati, prenijeti svoja iskustva, napisati na sta treba obratiti paznju i sl.

#2 Daber

Daber
  • Member
  • 36 posts

Posted 08 May 2005 - 09:39 AM

Mislim da je najveci lik ona faca koji je pisao na jednom stranom forumu: Nije mi jasno zasto svi preporucujete da stavim injekciju u guzu naime mene to strasno boli i nikad nisam uspeo staviti je blize nego 1cm od otvora anusa i posle me tri dana boli otvor i nemogu cak da idem u wc od bolova,tako da bi vas zamolio da prestanete da preporucujete tako glupa mesta :D :D :D :D :D

#3 sasacg

sasacg
  • Member
  • 95 posts
  • LocationSCG

Posted 08 May 2005 - 02:46 PM

naravno da ima interesa,jer pretpostavljam da ima na forumu 90% ljudi koji planiraju da pocnu sa kurom aas,a koji istovremeno nemaju pojma o tome kako dati injekciju.ne znam da li mozes da objasnis kako je najlakse sam sebi da das inj.

#4 CH4lover

CH4lover

"Becka skola"

• Member
  • 2361 posts
  • LocationZSE

Posted 09 May 2005 - 01:30 PM

"...a koji istovremeno nemaju pojma o tome kako dati injekciju.ne znam da li mozes da objasnis kako je najlakse sam sebi da das inj." čisto sumnjamu u to!! :twisted: [/quote][/list]
V I N C E R E M O S ! Posted Image

#5 [Ale]

[Ale]
  • Member
  • 484 posts
  • LocationTuzla/Bih

Posted 09 May 2005 - 10:05 PM

Ja cu za par dana napisati jedan txt kako se daju inekcije znaci inekcije ne steroidi zato sto nema iskustva sa davanjem navedenog. Znaci ono najbitnije na sta trba paziti, tehniku davanja pripremu materijal mjesto uboda i svaku posebno: intra muskularno, subkutano i venesko.

#6 SMALLbaby

SMALLbaby
  • Member
  • 800 posts

Posted 09 May 2005 - 10:25 PM

[quote name="CH4lover"]"...a koji istovremeno nemaju pojma o tome kako dati injekciju.ne znam da li mozes da objasnis kako je najlakse sam sebi da das inj."

čisto sumnjamu u to!! :twisted: [/quote][/list][/quote]

zasto? nema lakse stvari nego sebi u guzu zabit jednu :)
malo jest jebata dok aspiriras,ali jebiga,malo je vise okrenes i to je to

#7 [Ale]

[Ale]
  • Member
  • 484 posts
  • LocationTuzla/Bih

Posted 09 May 2005 - 10:36 PM

predpostavljam da govoris o i.m nacinu davanja inekcije u m.gluteus. Ne znam da li si imao priliku da povrijedis kad nervus isijadikus ili neki veci krvni sud i kako se orjentisat i u koji dio gluteusa se daje?kako podijelit glutesu na 4 dijela pronaci spine ilijake anterior i superior i u gornji vanjski dio gluteusa dati i slicno. Kako sprijeciti pojavu apcesa, prilikom aspiriranja moze ti se desiti da se ne pojavi krv no ako pomaknes prilikom apliciranja iglu 2-3 mm mozda si vec u nekom krvnom sudu.Mislim sve su to stvari koje ja nisam uspio naci na netu na nasem jeziku a veoma su bitne.

#8 CH4lover

CH4lover

"Becka skola"

• Member
  • 2361 posts
  • LocationZSE

Posted 10 May 2005 - 06:55 PM

[quote name="SMALLbaby"][quote name="CH4lover"]"...a koji istovremeno nemaju pojma o tome kako dati injekciju.ne znam da li mozes da objasnis kako je najlakse sam sebi da das inj."

čisto sumnjamu u to!! :twisted: [/quote][/list][/quote]

zasto? nema lakse stvari nego sebi u guzu zabit jednu :)
malo jest jebata dok aspiriras,ali jebiga,malo je vise okrenes i to je to[/quote]

htio sam reci da nevjerujem da ima neko na forumu tko jos ne zna zabit iglu u dupe ili gdje vec treba..
:D
V I N C E R E M O S ! Posted Image

#9 Daber

Daber
  • Member
  • 36 posts

Posted 10 May 2005 - 07:37 PM

Ma nista prostije nema nego sam sebi zabiti gde god trebalo no meni se najvise dopada u nogu tu ulazi kao u puter :lol:

#10 big1

big1

Krimos

• Member
  • 2021 posts
  • LocationU orlovom gnjezdu....

Posted 11 May 2005 - 08:38 AM

predpostavljam da govoris o i.m nacinu davanja inekcije u m.gluteus. Ne znam da li si imao priliku da povrijedis kad nervus isijadikus ili neki veci krvni sud i kako se orjentisat i u koji dio gluteusa se daje?kako podijelit glutesu na 4 dijela pronaci spine ilijake anterior i superior i u gornji vanjski dio gluteusa dati i slicno. Kako sprijeciti pojavu apcesa, prilikom aspiriranja moze ti se desiti da se ne pojavi krv no ako pomaknes prilikom apliciranja iglu 2-3 mm mozda si vec u nekom krvnom sudu.Mislim sve su to stvari koje ja nisam uspio naci na netu na nasem jeziku a veoma su bitne.

Pisi covjece mene zanima!! Dobio sam lagani absces barem 5 puta do sad,ljudi su mi govorili da pre brzo apliciram al ne bi rekao,drzim se pravila 1ml za 1 minutu,.Ako neces pisati na forumi zi bilo kojeg razloga posalji mi na pm,moze?
Resurrected

#11 [Ale]

[Ale]
  • Member
  • 484 posts
  • LocationTuzla/Bih

Posted 11 May 2005 - 04:41 PM

Uvod: Kao prvo da da istaknem da ovim textom ne posticem upotrebu steroida i da sam nemam iskustva sa navedenim tako da dalje u txtu nece spominjat rijec stroidi.U ovom textu mozete naci nesto o parenteralnoj unosenju lijeka u organizam. Dakle parentralno unosenje lijeka u organizam podrazumjeva njegovo ubrizgavanje u kozu, potkozu misicno tkivo. Nakon sto ste provjerili o kojem se lijeku radi, njegovoj ispravnosti (rok upotrebe) da li ima nekih promjena ostecenja, na koji se nacin daje (dalje u textu ce biti objasnjeno) u kojoj dozi i sl pristupa se davanju lijeka. Takode morao bi reci 2-3 o materijalu koji koristite za aplicranje lijeka to su one igle, brizgalice bocice ampule i sl. Morate voditi racuna o sterilnosti tog materijala.Sta znaci sterilno?Materijal u ovom slucaj igle,brizgalice moraju biti potpuno obeskliceni od patogenih i apatogenih mikroorganizama(bakterija). Znaci igle i brizglace koje su sterilne ne sadrze bakterije ili sadrze ali ne u tolikoj mjeri koje mogu da izazovu infekciju.Pocetni znaci infekcije je np crvenilo.Znaci igle se nesmiju dirati prstima onaj metalni dio, vrh brizgalice tj. onaj "kljun" takode se nesmije dirati prstima.Sto znaci da ukoliko vi dotaknete prstima iglu ili iglom dotaknete neku povrsinu np ostavite na sto ta igla nije vise sterilna sto znaci da je pokupila neke bakterije i moze a nemora da izazove infekcije ili neke druge komplikacije. Jos nesto bi da spomenem mada smatram da vecina to zna ali eto za one koji nisu upuceni NEMOJ DA KORISTITE IGLE,SPRICE od kolega ako za boga znate.Na ovaj nacin se prenose sve bolesti.Znaci to je jednokratni materijal koji se baca nakon upotrebe! Imamo vise mjesta na koje mozemo aplicirati lijek, svako mjesto ima odredenu ulogu.Znaci na svakoj onoj ampuli pise na koji se nacin daje lijek uglavnom su to skracenice i.m (intra muskularne) i.v (intra venske) s.c (subkutane ili potkozne).Ako niste sigurni provjerite zato ukoliko pomijesate mjesto apliciranja nastaju katastorofalne posljedice.Posto za ovu temu najvise koristi intra muskularno (dalje u textu i.m) objasnicemo prvo a i najvise ovu tehniku. Mišićne ili muskulaturne injekcije (i.m) To su injekcije koje se daju u glavnom u velike misice.Ovim putem se daju lijekovi rastvoreni u vodi ili ulju ili suspenzije nerastvorljivih lijekova u vodi ili ulju.Pod uticajem tkivnih sokova takav lijek se postepeno resorbuju.Najcesce mjesto davanja ovih lijekova ja m.gluteus ili ti ga guz :) Nakon toga odlucite koji cete desni ili lijevi (ono eci peci pec :) ) Nakon odluke koji gluteus pada morate podijeliti glutesu na 4 dijela zasto i kako se dijeli? Prvo lijek koji se daje u misic podrazmujeva da nema krvi znaci prilikom uboda tj aspiriranaj ne smije biti krvi ukoliko se pojavi krv znaci da smo u krvnom sudu tj nismo vise u misicu i odamh nije pravo mjesto gdje lijek dajemo.Zaci glutealni misic horiznontalnom linijom od spine ilijake anterior superior podijelimo na 2 dijela a vertikalnom na 4 dijela.Znaci prek onog guza napravite krst i u gornji vanjski dio dajte injekciju.Znaci da ovo ukapiramo uzmemo svoj desni guz podijelimo na 4 dijela ako nemozete vizuelno onda kemiska i onda gornji vanjski kvadratic dajete inekciju. Zasto bas da ja ovo dijelim i zasto bas vanjski kvadratic ovog krsta? Pa zato sto na tom mjestu skoro da nema krvnih sudova sto znaci da mogucnost da pogodite krvni sud odnoso da vam se pojavi krv prilikom aspiriranja je veoma mala.Sto znaci da cete na pravi nacin dati lijek.Drugo osim krvni sudova po tijelu se pruzaju i nervni da nebi ostetili nervus ishiadikus.Prije odredivanja uboda vi ste pripremili lijek koji cete dati, znaci morate znati o tom lijeku koji dajete odredili ste kako se daje ok, dozu koju treba da date ok neki lijekovi se moraju mijesati sa aqoum redestilata ili vodom zbog cuvanja lijeka al da ne duzim o tome inace to je poglavje farmakologije. Navlacite taj lijek iz ampule ili one bocice, ampule na svom grlu imaju kao jednu tackicu donji dio drzimo u desnoj ruci tackica je okrenuta prema nama a vrh guramo od sebe na ovaj nacin se najlakse otvara ampula, neke ampule nemaju tackice sto znaci da mozete na bilo koju stranu odlomiti vrh ampule.Ukoliko je lijek u bocici na koji se nalazi gumeni zapusac morate obrisati alkoholom znacu tupfer (komad vate) natopite alkoholom i prebrisete vrh sjetite se onog gore sa steriizacijom. Uzimate iglu i spricu i navlacite.Iz ampule mozete navuci bez igle (malo da ustedite na iglama) iglu koju koristite za navlacenje lijeka iz ampule ili one bocice ne koristite za davanje lijeka. Znaci uzimate drugu iglu i stavljate na brizgalicu prilikom davanja skidate onaj cep i dajete u onaj gornji vanjski kvadratic.Na mjestu uboda morate takode obrisati onim tuferom sa alkoholom tj da ocistite tj da dezinfikujete mjesto udoda ovo je veoma bitno kasnije moze da se pojavi crvenilo otok koji moze da uzrokuje razne apcese i sl. Prilikom uboda misic nesmije biti stegnut vec mora biti mlitav ja obicno lijevom rukom uzme onaj gornji kvadratic malo naberem opalim 2 samara da vidm jel mlitav i dok ovaj mislm sta mu je sta me lupka ja rokenm inekciju tako da ovaj i ne osjeti sa iglom ulazite do kraja znaci do one plastike ovo je isto bitno da kasnije nebi doslo do pojave apcesa znaci u biti sto dublje to boje ne sad preduboko neki standard su one zelene igle 3,5-4cm kad ste uboli drzite vrh igle da se ne pomjera i vrsite aspiraciju ukoliko se ne pojavi krv znaci da ste ok i onda ubrizgate malo pa opet aspirirate narocito ako dajete vece kolicine a citavo vrijem vrh brizgalice ono gdje se natakne igal drzite da se nebi igla pomakla. Kad date lijek energicno izvucete i na mjesto uboda stavite onaj tufer sa alkoholom.I protrljate malo rukom da se razlije po misicu.Jos nesto kad navucete lijek ne smije biti zraka tj onih mjehurica.To bi bilo ukratko o inta muskularnom davanju injekcija.O brzini i tempu davanja lijeka nema nekog pisanog pravila u biti ako pecka prilikom uboda daje se postepeno znaci sporije da ne pecka.Znaci u biti onubrizgalicu od 10 ml rokente za 15 sek jedino ako pecka pa dajete sporije da manje pece. Ako morate dati 2 lijeka u isto vrijem morate provjeriti da li mogu ici u isto vrijem da li se mroa 2x bosti da li se mogu mijesati i sl. Toliko za sad o injekcijam uskoro slijedi i ostala 2 subcutano i intra vensko.

#12 BicBozji

BicBozji

Atila

• Member
  • 256 posts
  • LocationBanjaluka

Posted 11 May 2005 - 09:06 PM

E,mene zanima da li je dobro ubrizgavati u triceps, :?:
Zivotinje su zveri, ali ljudi su cudovista !!!!

#13 [Ale]

[Ale]
  • Member
  • 484 posts
  • LocationTuzla/Bih

Posted 11 May 2005 - 09:25 PM

Pa subcutano da a i.m nisam nikad probao zasto bi u triceps davao veca je mogucnost da nesto pogrijesis.Ne znam koliko primite injekcija za vrijem 1 ciklusa a ja mislim da to 2 guza mogu podnijeti :D

#14 Allpine

Allpine
  • Member
  • 65 posts

Posted 14 May 2005 - 05:51 PM

Naravno, zaĹĄto ne?

To mi je uz nogu najdraĹže mjesto :D

#15 Johnny

Johnny
  • Member
  • 349 posts

Posted 16 May 2005 - 01:44 PM

Mislim da je najveci lik ona faca koji je pisao na jednom stranom forumu:

Nije mi jasno zasto svi preporucujete da stavim injekciju u guzu naime mene to strasno boli i nikad nisam uspeo staviti je blize nego 1cm od otvora anusa i posle me tri dana boli otvor i nemogu cak da idem u wc od bolova,tako da bi vas zamolio da prestanete da preporucujete tako glupa mesta :D :D :D :D :D

Frajer si je aas davao u ass...

#16 HeavyBreezer

HeavyBreezer

Moderator

• Member
  • 1316 posts
  • Location55-30 N 09-29 E

Posted 16 May 2005 - 02:46 PM

Ukoliko je lijek u bocici na koji se nalazi gumeni zapusac morate obrisati alkoholom znacu tupfer (komad vate) natopite alkoholom i prebrisete vrh sjetite se onog gore sa steriizacijom.

Evo jedan na primjer za mene dobar detalj na koji ja nisam obracao paznju. Dobar savjet, dobar post. Svaka cast, vrijedan za sticky..

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users