Jump to content

Photo
- - - - -

Vjezbe za trbusnjake

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Gost

Gost

Korisnik baniran

• Member
  • 435 posts

Posted 28 February 2005 - 08:41 PM

Koje vi vjezbe za trbusnjake radite i u kojim kolicinama? (Vjezbe, serije, ponavljanja, opterecenje.) To me zanima jer sam primjetio da su mi "gornji" trbusnjaci dosta jaci od "donjih", pa moram to nadoknaditi "donjima", tj. ojacati ih. A i kad to nadoknadim, zelim odrzavati nekakvu ravnotezu. Do sada sam radio incline crunch/sit-up za "gornje" a za "donje" onu vjezbu (ne znam naziv) gdje se rukama drzi da rucke i visi, a noge se podizu dok ne zatvore kut od 90° s tijelom, i budu paralelne s podom.

#2 cosmopolitan

cosmopolitan
  • Member
  • 422 posts

Posted 01 March 2005 - 03:06 PM

vezba slicna tvojoj,samo sto u ovom slucaju lezis na pod.ako si nekad bio na treningu fudbalera,mora da si video da rade tu vezbu.u lezecem polozaju podizes noge do 90 step,a prijatelj ih rukama odbacuje.nisu losi trbusnjaci uz pomoc sajle ili lat-masine(iza vrata i vuces nanize).kao i ostale misice,trbusnjake radim 1 nedeljno(poseban trening za bocne)
I pull out all the stops and leave every ounce of my heart,soul and ass on that floor...I bleed and I will never stop till i drop dead trying.Strength and honor.

#3 L.I.T.

L.I.T.
  • Member
  • 200 posts
  • LocationOsijek

Posted 01 March 2005 - 07:48 PM

samo malo... ja sam radio trbusne kao i gost, i kao i njemu donji trbusni su mi dosta slabiji, i druga stvar je kad ih stisnem, gornje, izgledam ko trudnica... :( jedan lik iz teretane u koju ja idem mi je reko da taj ak tako mogu rec trudnici look dolazi od vjezbe s utezima i da bi trebao raditi trbusne na podu, tj. bez opterenja, sklopke, dizanje nogu itd.itd. koje su vjezbe najbolje za to (opcenito za trbusne) i de mi cosmo reci koje vjezbe za bocne???

#4 X

X
  • Member
  • 50 posts
  • LocationBJ

Posted 01 March 2005 - 08:06 PM

Za bočne je najbolje radit na podu s tim da noge okrenes na stranu i stavis ih jednu preko druge da ti se ne dižu i ako si u mogučnosti radit s onom spravom na koju staviš glavu i držiš se gore rukama za obruč (nemam pojma kak se zove) ili možda ti bude smiješno, na lopti. Malo je kompliciranije zbog ravnoeže ali lijepo ti dupe propadne u nju pa se oni pošteno zgrče. Meni ima dobar učinak. Ili, bjesi se rukama za štangu i diži noge tak da ih stalno rotiraš na bok ali meni su ove dvije bolje.

#5 X

X
  • Member
  • 50 posts
  • LocationBJ

Posted 01 March 2005 - 08:08 PM

Usput cosmo ti je dao dobar savjet. Ja sam neko vrijeme igro nogomet i to je bilo sastavni dio priprema.

#6 Gost

Gost

Korisnik baniran

• Member
  • 435 posts

Posted 01 March 2005 - 08:40 PM

vezba slicna tvojoj,samo sto u ovom slucaju lezis na pod.ako si nekad bio na treningu fudbalera,mora da si video da rade tu vezbu.u lezecem polozaju podizes noge do 90 step,a prijatelj ih rukama odbacuje.nisu losi trbusnjaci uz pomoc sajle ili lat-masine(iza vrata i vuces nanize).kao i ostale misice,trbusnjake radim 1 nedeljno(poseban trening za bocne)

Znam na sta mislis. Vidio sam dva tipa u teretani koji to rade, tj. jedan radi a drugi asistira.
Ovo sto si rekao pomocu sajle ili lat masine sam radio prije. Cuo sam da se to zove pregib na sajli/lat masini.
Prestao sam to raditi jer sam imao osjecaj da ne radi bas najbolje za trbusnjake i da mi vise radi ledja ili sta vec drugo.
A i nezgodna je za raditi.

E da, koliko serija i ponavljanja radite?

L.I.T., bocne (trbusnjake?) mozes vjezbati na spravi za hiperekstenziju, samo se okrenes bocno.

#7 X

X
  • Member
  • 50 posts
  • LocationBJ

Posted 01 March 2005 - 08:46 PM

Vjerojatno to na sajli ovisi o osobi ali meni to nikak ne pogađa trbušne mišiće i nije da sam krivo radio. Radio sam s trenerom i njemu je dobro. On je radio mislim 3*20 ili tu negdje

#8 [Ale]

[Ale]
  • Member
  • 484 posts
  • LocationTuzla/Bih

Posted 01 March 2005 - 08:53 PM

Ja nema pojma kako moji trbusni izgledaju :( zato sto se jos ne vide.Ali ja radim to gdje se rukama drzi noge vise i (znate na koju mislim vjezbu) e sad primjetio sam da ima razlike tj mora se voditi racuna o koncetraiji np mogu uraditi 50 komada u 1 seriji ne vidim racuna samo dizem noge i spustam. No kad se malo skoncetrisem pa zadrzim noge 2-4s u max tacki tj kad savijem pa polako opustim noge i ne pravim zamah iz pocetne tacke prica je mnogo drugacija, i mogu da odradim samo 15 kom. Sad koji je bolji nacin ja nema pojma al sa ovim drugim ja se totalno "razvalim". Postovanje.

#9 cosmopolitan

cosmopolitan
  • Member
  • 422 posts

Posted 01 March 2005 - 09:29 PM

licno,trbusnjake radim 1 nedeljno-2,eventualno 3vezbe-4-4-3 serije,klasicni trbusni,trbusni na kontra kosoj klupi(-kosa)...sto se tice "bocnih trbusnjaka"(uslovno receno),radim s bucicom-bucica u jednoj ruci i nagib na tu stranu,pa natrag-15 ponavljanja(tako i sa drugom stranom).radim i trbusne na kontra kosoj klupi,s tim sto fixiram samo jednu nogu,druga je slobodna.ta vezba mi je ,pored boka,razvila i misice "s rebara".pogledaj na slike forumasa,pedjos ima taj deo izvanredno doteran.ne potcenjujem druge,ali je njegova slika najveca,pa mozes videti kako izgleda...:) poz! za ale...pa i sam vidis da je drugi nacin dobar.sam osetis.samo nastavi tako-12,12,treca do otkaza
I pull out all the stops and leave every ounce of my heart,soul and ass on that floor...I bleed and I will never stop till i drop dead trying.Strength and honor.

#10 NinjaaA

NinjaaA
  • Member
  • 203 posts
  • LocationBosna i Hercegovina

Posted 01 March 2005 - 10:46 PM

Ja radim onu vjezbu koju je Gost naveo, kada se dizu noge u vis, na malo drugaciji nacin. Kod mene u teretani na toj spravi ima gore sipka pa se uhvatim za ti sipku rukama i visim i onda dizem noge znaci ne oslanjam se rukama. Jedva uradim tih deset, a onih sa oslanjanjem mogu 30-40. Upala je obavezna :lol:

#11 Gost

Gost

Korisnik baniran

• Member
  • 435 posts

Posted 01 March 2005 - 11:28 PM

Ja radim onu vjezbu koju je Gost naveo, kada se dizu noge u vis, na malo drugaciji nacin. Kod mene u teretani na toj spravi ima gore sipka pa se uhvatim za ti sipku rukama i visim i onda dizem noge znaci ne oslanjam se rukama. Jedva uradim tih deset, a onih sa oslanjanjem mogu 30-40. Upala je obavezna :lol:

E to, to. I ja radim isto te gdje visis, jer sam skontao da su tezi od onih gdje se oslonis rukama.
Prosli put sam radio takve, 4 serije po 12, i stavio sam opterecenje od kilu-dvije na svaku nogu (onaj shit na cicak sto se stavi oko gleznja).
Ponavljanja su mi bila spora i koncentrirana i ni jednom nisam opustio noge da totalno vise, dakle trbusni su mi bili non-stop zategnuti.
Iduci dan sam imao upalu trbusnjaka, prvi put u zivotu. :D

#12 Vol u kupusu

Vol u kupusu
  • Member
  • 7 posts

Posted 02 March 2005 - 12:15 AM

samo malo...
ja sam radio trbusne kao i gost, i kao i njemu donji trbusni su mi dosta slabiji, i druga stvar je kad ih stisnem, gornje, izgledam ko trudnica... :( jedan lik iz teretane u koju ja idem mi je reko da taj ak tako mogu rec trudnici look dolazi od vjezbe s utezima i da bi trebao raditi trbusne na podu, tj. bez opterenja, sklopke, dizanje nogu itd.itd. koje su vjezbe najbolje za to (opcenito za trbusne) i de mi cosmo reci koje vjezbe za bocne???

Ne valja ti to, raditi, to sa tegovima i da visis jer onda ti u vecini slucajeva radi misic Illiopsoas koji ti ide od lumbalnog dijela kraljeznice do bedrene kosti i zbog toga ti "ispada" trbuh kako kazes jer ti on ojaca i steze taj dio, da ne govorim da je to opasno jer ti moze izazvati probleme sa kicmom, ja sam isto tako radio to i "sjebao" se tako ako to mogu tako nazvati. Prouci si malo po netu pa ces vidjeti o cemu se radi, takodjer ti vjerovatno tome pridonosi i nekakva rotacija zdijelice prema napred, uglavnom nije dobro a niti ne izgleda dobro pa se koncentriraj koliko god mozes na ciste trbusnjake sa malim pomacima gdje ces znati da ti bas trbusni rade i nista vise, ako su oni dovoljno jaki nebi se trebalo to dogadjati vise jer ce moci drzati utrobu a i illiopsoas koji dijeluje suprotno od trbusnih kojih imas 3 razine bla bla da se ne pravim pametan pronadji na netu vise o anatomiji pa ti bude sve jasno(ije). Pozdrav

#13 Vol u kupusu

Vol u kupusu
  • Member
  • 7 posts

Posted 02 March 2005 - 01:25 AM

Bas sam veceras pronasao ovo

http://www.bodybuild.../irontamer2.htm

(Janda Sit-Up)

pa probaj sa time meni se cini ok, tj da upravo dobijes to sto zelis, izolaciju trbusnih bez hip flexora(psosasa).

Probao sam i izgleda mi dobro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users